اختصاصی/ دردنامه کاکاوند(قسمت اول)

 آنچه که در بخش کاکاوند شهرستان دلفان بیش از هر چیز دیگری به چشم می آید، محرومیت و فقر است که در جای جای این بخش وسیع خودنمایی می کند.

کد خبر: ۱۸۲۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۶

به گزارش پایگاه خبری دلفان امروز؛ بخش کاکاوند با وسعت 1500 کیلومتر مربع در غرب شهرستان دلفان به عنوان وسیعترین بخش استان لرستان به حساب می آید.

اما آنچه که در این بخش بیش از هر چیز دیگری به چشم می آید، محرومیت و فقر است که در جای جای این بخش وسیع خودنمایی می کند.

بادام شیرین یکی از روستاهای این بخش محروم به حساب می آید که در نزدیکی روستای وروشت قرار گرفته است.

دانش آموزان این روستا به دلیل نداشتن مدرسه راهنمایی فقط می توانند تا پایه ششم درس بخوانند و شش کلمه سنگینی است برای اینان؛ چرا که شش را پایان آرزوهای خود می دانند.

پیمان و صابر که تا سال قبل در پایه ششم همکلاسی بوده اند، امسال دیگر مجالی برای دستیابی به آرزوهایشان ندارند و چوپانی شغلی است که آنان را از شغل مورد علاقه شان یعنی پزشکی دور ساخته است.

صابر با افسوس می گوید که به علت کارهای زیاد کشاورزی مجبور است دیگر قید درس را بزند و نگاهی که در آن خستگی از همین ابتدای زندگی نقش بسته بود به لنز دوربین عکاسی ما دوخته شد. نگاهی که پرمعنا که مملو از خواهش و تمنا برای یاری رساندن به او بود.

کمی جلوتر رفتیم؛ معلم مدرسه دانش آموزان را برای بازدید علمی به صحرا آورده بود. معلم هم از ترک تحصیل دانش آموزان پس از کلاس ششم ابتدایی می گفت و سخنان معلم برای دانش آموزان ابتدایی چه سنگین بود چرا که آنان را به یاد سرنوشتی می انداخت که در انتظارشان بود.

او معتقد است که دانش آموزان به ادامه تحصیل علاقه دارند و استعداد خوبی هم در بین آنها دیده می شود اما خانواده ها اجازه نمی دهند برای ادامه تحصیل به جای دیگری بروند.

کامران یاری ادامه  داد که هر چند با خانواده هایشان هم زیاد صحبت کرده ایم  و حتی حاضر بودم هزینه تحصیلشان را هم خودم بپردازم اما بازهم مخالفت تنها پاسخ این خانواده هاست.

سخنان معلم با حیرت و ترس دانش آموزان ابتدایی همراه بود گویی آنها هم به خوبی می دانند که اینجا شش پایان آرزوهاست .

علی دانش آموز سال چهارم ابتدایی است.  از او درباره آینده اش پرسیدم می گفت هر چند دوس دارم مهندس شوم اما می دانم من هم مانند برادرم باید پس از اتمام دوران ابتدایی قید درس را بزنم.

او می گفت اصلاً دوست ندارم دوران ابتدایی به اتمام برسد چرا که می دانم با پایان این دوران دیگر باید از درس خواندن دل بکنم. او نیز به خوبی از ترس پایان کلاس ششم آگاه است و ترس اینکه باید آرزوهای مهندس شدن خود را در چوپانی گله ها جستجو کند.

دانش آموزان ابتدایی که تازه تعدادی از آنها هم به خاطر کار کشاورزی به اردوی علمی نیامده بودند از ما درخواست داشتند تا با احداث مدرسه راهنمایی بتوانند امیدوار به رسیدن به آرزوهایشان باشند و ما نیز از همین جا از مسئولین آموزش و پرورش می خواهیم نگذارند آرزوهای این کودکان در همین ابتدا پرپر شود.

و خداحافظی پایانی ما با صابر و پیمان قصه مان پر از غصه بود؛ غصه های که از همین ابتدایی کودکی بر قلب آنان رخت بر می بندد و آرزوهای که در جستجوی انها باید چشم انتظار بمانند.

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 9
کرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۶/۰۳
0
0
اینکه مسولان این همه بودجه برای طرحهای عمرانی تصوب میکنن برای مناطق محرم انگار که منطقه محرومی وجود ندارد که روسنای مثل بادام شیرین باتعداد خانوار بالا محروم از داشتن مدرسه برای بچها
منم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۳
0
0
بالاترین میزان انصراف از تحصیل در کشور متعلق به این منطقه است. مسئولان چه جوابی دارن لطفاً پاسخ مسئولان رو هم در قبال این گزارش زیباتون بگیرید هر چند امیدی به این حرف ها نیست.
لیلا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۲
0
1
فوق العاده بود واقعا دستتون درد نکنه. به این می گن یک گزارش خداپسندانه. نویسنده عزیز و دیگر دست اندرکاران محترم خسته نباشید و مرسی.
آرتا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
2
ممنون و خسته نباشید به خاطر این گزارش
محم مرادیانی
|
UNITED STATES
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
2
این گزارشات رو ادامه بدید به امید آنکه تاثیر گذار باشند.
ساسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
2
سلام. گزارش قشنگی و زیبایی بود امیدوارم بتونید با اینگونه گزارشات بر روی مسئولین تاثیر بگذارید.
کاکاوند
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
3
بادام شیرین که خیلی اوضاعش بهتره. برید پایین تر ببینید که چه خبره؟
فرهنگی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
2
سلام. تحت تاثیر قرار گرفتیم. دوستان اضافه کنید که همنی بچه ها در آینده ممکن است به فروشندگان مواد مخدری تبدیل شوند که هزینه های بسیار زیادی را برای نظام در برخواهند داشت پس می توان با اموزش و دایر کردن مدرسه جلوی این مشکلات را از همین حالا گرفت.
دلفانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
3
خداوند بهتون اجر بده که این مسیر سخت رو رفتید و یه گزارش خوب تهیه کردید. امیدوارم مسئولان هم به فکر این مردم بدبخت و درمانده باشند و راهکاری برای این مسئله بیندیشند.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: