گزارش؛

وجود اشتغال پایدار در هر جامعه ای می تواند نشان دهنده توسعه یافتگی و پیشرفت و بالا بودن نرخ بیکاری می تواند نشان دهنده معضلی باشد که تمام جوانب زندگی افراد جامعه را در بر می گیرد.

کد خبر: ۳۶۶۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۶

به گزارش دلفان امروز، استان لرستان یکی از استان هایی است که همیشه بالاترین نرخ بیکاری را دارد و هر بار در یکی از پله های اول تا سوم بیکارترین استان های کشور قرار می گیرد.

هر چند در آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار، لرستان با نرخ بیکار 10.7 درصد به میانه جدول بیکاری کشور آمده و به زعم مرکز آمار، لرستان در کاهش نرخ بیکاری پیشرفت چشمگیری داشته است!

متاسفانه باید گفت امروز در هر خانواده لرستانی چندین بیکار با دارا بودن مدرک دانشگاهی وجود دارد که چشم به انتظار پیدا کردن شغلی، روز را به شب می رسانند.

جوانانی که این روزها قید مدرک دانشگاهی و شغل مرتبط با رشته خود را زده اند و تنها دغدغه شان پیدا کردن شغلی برای گذراندن معیشت خود هستند.

استخدام 23 رفتگر لیانس و فوق لیسانس توسط بخش خصوصی خدمات تنظیف شهر خرم آباد خبری بود که بازتاب گسترده ای داشت؛ خبری که با واکنش های متفاوت بسیاری از افراد، هنرمندان و مسئولین روبه رو شد و به گفته برخی از سایت ها پای بازرسان کشوری را برای بررسی وضعیت بیکاری در لرستان و صحت و سقم این خبر به این استان باز کرده است.

هرچند شهرداری خرم آباد استخدام فرد با مدرک فوق لیسانس را تکذیب کرد و آن را یک شیطنت رسانه ای عنوان کرده است؛ اما باید گفت درخواست کار در هر صنفی از سوی جوانان تحصیل کرده بیکار، واقعیتی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

جوانی بروجردی که با مدرک دکتری سنگ قبر می شوید؛ نیز خبری بود که طی هفته های گذشته بر روی برخی از درگاه های خبری استان قرار گرفت.

 جوانی که با مدرک دکتری و 20 مقاله پژوهشی اکنون برای اعتراض به وضعیت بیکاری خود روزهای پنجشنبه در قبرستان دارالسلام بروجرد حضور پیدا می کند و اقدام به شستشوی قبرها می کند و وی وضعیت خود را اینگونه توصیف می کند.

 «تصمیم گرفتم برای اعلام اعتراض به وضع بد اشتغال کاری انجام دهم تا مسئولین شاید به خود بیایند و جوانان این شهر پر استعداد را که سرمایه های آینده آن محسوب می شوند تنها نگذارند.

 حالا من با مدرک دکترای خودم سطل آبی در دست گرفته ام و عصر های پنجشنبه در قبرستان دارالسلام شهرستان بروجرد بر روی قبر ها آب می ریزم و آنها را می شویم بلکه زندگیم بگذرد.»

 فریاد جوان لرستانی در اعتراض به وضعیت بیکاری در استان به آسمان رفت؛ نیز خبردیگری بود که در اسفند ماه سال گذشته بر روی برخی از درگاه های خبری قرار گرفت.

یکی از جوانان بیکار این استان که گویی کارد به استخوانش رسیده بود  با آتش زدن لاستیکی در وسط خیابان انقلاب خرم آباد معرکه ای را برپا کرده بود و با فریاد هایی که می گفت "من بیکار هستم" جمعیتی را به خود جمع کرده بود.

آری باید گفت این ها تنها نمونه کوچکی از هزاران جوان بیکار این استان هستند که در جستجوی شبانه روزی کار هستند.

آیا بهتر نیست مسئولین استان به جای ابراز ناراحتی از انتشار این گونه اخبار، هرچه سریعتر بسترهای لازم را برای اشتغال جوانان این استان فراهم کنند تا شاهد مهاجرت و از دست رفتن نیروی کار این استان نباشیم و دیگر کلمه کلیشه ای بیکاری در لرستان را کمتر بشنویم.

بیکاری که به جرات می توان گفت می تواند منشا به انحراف رفتن بسیاری از جوانان به سمت آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، بی میلی به ازدواج و ... شود.

چقدر مسئولین استان و کشور در رفع بیکاری استان- استانی که تمام ظرفیت های لازم را برای شکوفایی اقتصادی دارد- تلاش کرده اند؟

منبع:سفیر افلاک

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: