مایحتاج مردم لرستان «بازهم» گران شد؛
ارزان‌ترين برنج مصرفي مردم استان محروم لرستان افزايشي قيمت ناگهاني و بيش از 50 درصد را ظرف يك ماه اخير تجربه كرد!
کد خبر: ۸۱۲۳
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۴

به گزارش دلفان امروز؛ پس از اعلام مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان مبني بر اين كه ظرف 3 سال اخير اعتبارات كشت برنج به استان تخصيص نيافته است، ظرف تيرماه امسال و هم‌زمان با ماه مبارك رمضان، محتكران برنج با انبار كردن برنج‌هاي ارزان ايراني با نام "عنربو" و "چم‌پا" باعث شدند قيمت هر كيسه 10 كيلويي اين برنج‌هاي ايراني كه زمستان سال گذشته 40 هزار تومان بود در تيرماه امسال رشدي ناگهاني يافته و اكنون هر كيسه بين 60 تا 70 هزار تومان در خرم‌آباد به فروش برسد.

اين موضوع به خصوص در ماه مبارك رمضان باعث ايجاد فشار اقتصادي بر مردم روزه‌دار شد و چنين اقدامات وقيحانه‌اي در غفلت مسئولين و نهادهاي نظارتي صورت گرفت و اكنون نيز كسي جلودار محتكران و سودجويان اين عرصه در استان نيست.
 
 
مشاهدات عيني خبرنگار يافته حكايت از آن دارد كه مراكز توزيع برنج در سطح شهر به بهانه اين كه اين نوع برنج كه ارزان‌ترين نوع در بازار است، كم‌ياب شده، اقدام به افزايش قيمت آن نموده و در ماه مبارك رمضان و حتي پس از آن مردم لرستان را در مضيقه قرار داده‌اند.
 
افزايش 50 درصدي قيمت برنج و نيز افزايش قيمت شكر كه هر كارتن آن با افزايش هر كيلو بين 800 تا هزار تومان ظرف هفته قبل، نشان مي‌دهد كه كلاً رشته كار نظارت در لرستان به طور كامل از دست مسئولين در رفته و سودجويان در حال افزايش ديگر اقلام مختلف خوراكي مورد نظر مردم هستند.
 
نبود نظارت قوي بر بازار به خصوص در ماه مبارك رمضان، افزايش بسياري از اقلام مصرفي را در لرستان در پي داشت و نمونه‌ي آن افزايش نرخ هندوانه تا هر كيلو بالاي 1300 تومان بود كه هر ساله اين محصول تابستاني در ماه‌هاي تير و مرداد رفته رفته دچار افت قيمت شده و تا هر كيلو 150 و 200 تومان كاهش بها مي‌يافت، اما فروشندگان هندوانه با اين بهانه كه هندوانه‌هاي آن‌ها از نوع مرغوب و مربوط به خارج از استان است، پشت به پشت هم زده و اجازه ندادند اين محصول كه تنها ميوه ارزان تابستاني قابل استفاده مردم و قشر ضعيف جامعه محسوب مي‌شود، در ماه مبارك رمضان كاهش قيمت پيدا كند. جالب اين كه پس از ماه مبارك رمضان نيز اين محصل همچنان با قيمت بالاي 800 تومان در نقاط مختلف خرم‌آباد عرضه مي‌شود!
 
اين افزايش قيمت برنج، شكر، هندوانه و برخي مايحتاج مردم ظرف ماه مبارك رمضان در شرايطي است كه دولت‌مردان مدام از كاهش نرخ تورم به زير 10 درصد و يك رقمي شدن ‌آن دم زده و روي آن مانور بسياري مي‌دهند و با همين بهانه، حقوق كارمندان دولت را امسال فقط 12 درصد افزايش داده‌اند كه كم‌ترين ميزان افزايش حقوق كارمندان ظرف يك دهه اخير بوده است!
 
در اين بين دولت تنها كاري كه مي‌كند اين است كه هر از چند گاهي اعلام كند كه نرخ تورم مدام در حال كاهش است (لابد به بهانه پايين‌تر آوردن حقوق و دستمزدها) در شرايطي كه قيمت‌ها براي مردم و به خصوص قشر آسيب‌پذير جامعه و بالاخص مردم محروم نقاط مختلف استان لرستان مدام در حال افزايش هستند و از نظر تامين معيشت آنان را به جد با مشكل مواجه كرده و اين فشار اقتصادي مدام با گران شدن اقلام ديگر در حال افزايش نيز مي‌باشد؛ اين همان نكته‌اي است  كه رئيس كل دادگستري لرستان نيز به درستي روي آن دست گذاشت و چندي قبل اعلام كرد كه وضعيت معيشتي مردم لرستان تغييري پيدا نكرده و بهبودي در آن حاصل نشده است و همين موضوع باعث افزايش جرم و جنايت خواهد شد.
 
به هر حال، شماري از شهروندان خرم‌آبادي ضمن تماس با خبرنگاران پايگاه خبري يافته خواستار رساندن فرياد استمداد آن‌ها از افزايش ناگهاني و بي‌رويه برخي اقلام مصرفي به مسئولين ارشد استان و نهادهاي نظارتي شدند بلكه بيش از اين در تنگنا قرار نگيرند.
 
اميدواريم مسئولين استان و كشور پس از اطلاع از اين موضوع (اگر بهانه آن‌ها اين بوده كه تا كنون اطلاع نداشته‌اند، اكنون با پرداختن رسانه‌ها در جريان امر قرار گرفتند) به صورت ضربتي اقدام به پي‌گيري موضوع و شناسايي انبارهاي محتكران برنج و شكر نموده و به داد مردم مظلوم و محروم لرستان برسند.
 فراموش نكنيد كه مردم هر گاه از عملكرد مسئولين نااميد مي‌شوند، سراغ خبرنگاران مي‌آيند كه متاسفانه اين قشر، قدرت اجرايي نداشته و فقط وظيفه اطلاع‌رساني دارند. لذا اميدواريم آن‌ها كه بايد كاري بكنند و مي‌توانند اقدامي صورت دهند، به درد دل مردم گوش فرا دهند ...
 
منبع:یافته
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: