فرمانده سپاه لرستان:

جلسه بررسی ظرفیتهای تولیدی و امضاء میثاق نامه ابلاغی بسیج مستضعفین با حضور سردار کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) و جمعی از مسئولین شهرستان در سالن جلسات فرمانداری دلفان برگزار شد.

کد خبر: ۸۴۱۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۹

به گزارش دلفان امروز؛جلسه بررسی ظرفیتهای تولیدی و امضاء میثاق نامه ابلاغی بسیج مستضعفین با حضور سردار کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) و جمعی از مسئولین شهرستان در سالن جلسات فرمانداری دلفان برگزار شد.

سردار کشکولی طی سخنانی در این جلسه اظهار داشت:حمایت از تولیدکنندگان داخلی می‌تواند اقتصاد کشور را از وضع موجود نجات دهد.

وی با اشاره به اینکه سعی داریم صنایع تبدیلی کوچک و زودبازده را در شهرستان‌های کوچک تقویت و حمایت کنیم گفت: البته صنایع تبدیلی بزرگ به قوت خود باقی است و تا جایی که امکان داشته باشد به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

فرمانده سپاه لرستان بیان داشت : باید با بررسی ظرفیت ها و توانمندیهای هر منطقه یک و یا دو محصول را انتخاب کرد و با ایجاد صنایع تبدیلی و جانبی آن منطقه را به قطب مهم آن محصول تبدیل کرد.

 

سردار کشکولی

 

 وی ، با بیان اینکه خام فروشی محصولات موجب شده است که کشاورزان از سود کمتری برخوردار شوند اظهار داشت : ایجاد صنایع تبدیلی موجب افزایش ارزش افزوده و سودآوری بیشتر می شود.

 به گفته وی استان لرستان رتبه دوم تولید نخود در کشور و شهرستان دلفان رتبه نخست تولید این محصول در لرستان را دارد لذا باید بر روی این پتانسیل سرمایه گذاری، و دلفان را بعنوان قطب تولید نخود در کشور مطرح کرد. 

 

امام جمعه دلفان

 

 امام جمعه دلفان نیز در این نشست بیکاری را از مهمترین معضلات شهرستان دلفان برشمرد و خواستار برنامه ریزی برای حل این معضل شد.

 حجت الاسلام سید جعفر هاشمی نژاد افزود: بیکاری گرفتاری بسیاری از خانواده ها شده و جوانان منطقه به سبب نبود سرمایه توان ایجاد شغل را برای خود ندارند.

یکی از محصولات مهم در شهرستان دلفان حبوبات است که حبوبات تولیدی توسط کشاورزان این منطقه به سایرنقاط و حتی خارج از کشور صادر می شود .

به گفته کارشناسان ، متوسط تولید نخود در شهرستان دلفان یک تن در هکتار است که این میزان نسبت به متوسط تولید کشوری 200 کیلوگرم بالاتر است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان در این باره گفت :شهرستان دلفان از صادر کنندگان مهم تولید نخود در کشور است که متاسفانه به دلیل نبود شرکت های صادراتی نخود تولیدی این شهرستان بنام دیگر شهرستان ها صادر می شود .

 وی ، یکی از مشکلات نخود کاران این شهرستان را ناکافی بودن صنایع تبدیلی و دسته بندی عنوان کرد و اظهار داشت : این امر موجب شده است که نخود تولیدی شهرستان دلفان به نام دیگر شهرستان ها روانه بازار مصرف شود .

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان همچنین یکی دیگر از مشکلات نخودکاران این شهرستان را کمبود کمباین جهت مکانیزه نبودن برداشت این محصول عنوان کرد که کشاورزان با روش سنتی و با هزاران مشکل کار برداشت این محصول را انجام می دهند.

 فرماندار شهرستان دلفان نیز در این باره گفت : این شهرستان به عنوان قطب مهم تولید حبوبات راه اندازی مرکز تحقیقات حبوبات در آن ضروری است .

فرماندار دلفان 

جعفر طولابی اظهار داشت:در سال زراعی جاری 45 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان دلفان به زیر کشت نخود رفته که 36هزار تن  از این اراضی برداشت شد .

 شهرستان دلفان با 133 هزار هکتار اراضی کشاورزی و تولید سالانه 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان لرستان است .

دراین جلسه فرماندار با اشاره به ظرفیت های شهرستان در حوزه تولید محصولات کشاورزی ودامی اظهار داشت در حال حاضر عمده محصولات تولیدی این حوزه با برند شهرها واستانهای همجوار به بازار عرضه می شوند وبایستی با راه اندازی کار گاه های تبدیلی وفرآوری زمینه اشتغال را فراهم نمود .

 سردار کشکولی

 

 

سردار کشکولی

 

 

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: