مدیرکل دامپزشکی لرستان:

مدیرکل دامپزشکی لرستان از نظارت ۲۱ گروه ثابت و سیار بر روند فعالیت کشتارگاههای دام این استان در روزهای تاسوعا و عاشورا خبر داد.

کد خبر: ۸۵۲۱
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۵

به گزارش دلفان امروز؛ ابراهیم توکلی ظهر یکشنبه در دومین جلسه کارگروه سلامت، ایمنی و امنیت غذایی با بیان اینکه حدود ۸۳۲ بیماری مشترک بین دام و انسان وجود دارد، اظهار داشت: بیماری هایی از قبیل هاری، شاربن، تب مالت، آبله و ... از بیماری های مطرح مشترک بین انسان و دام هستند.

وی با اشاره به اینکه تنها راه ابتلا به بیماری هاری گزش نیست، گفت: راه اصلی ابتلا به بیماری هاری گزش بوده و از طریق گوارش و تنفس نیز این بیماری انتقال پیدا خواهد کرد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان بیان داشت: واکسیناسیون پنج هزار و ۳۴۲ قلاده سگ تا کنون در استان انجام شده است.

توکلی با بیان اینکه کنترل بیماری های واگیردار از قبیل تب مالت، هاری و ... توسط دامپزشکی به تنهایی مقدور نیست، افزود: در صورتی که کمک شهرداری، نیروی انتظامی، استانداری و شبکه های بهداشت نباشد قطعا ما نمی توانیم کاری انجام دهیم.

توکلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جاده نورآباد - خرم آباد تعداد زیادی مراکز فروش دام غیر مجاز وجود دارد، افزود: باید با صاحبان میادین و کشتارگاه های غیر مجاز در سطح استان برخورد قانونی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه ۹ مرکز عرضه دام غیر مجاز در استان شناسایی شده است، گفت: از طریق مراکز عرضه دام غیر مجاز بیماری بروسلوز انتقال پیدا می کند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان بیان داشت: در استان های منطقه دو کشور از قبیل استان هایی مانند لرستان، همدان، کرمانشاه، کردستان و ایلام بالاترین میزان ابتلا به بیماری بروسلوز وجود دارد.

توکلی با بیان اینکه دو کشتارگاه صنعتی در شهرستان بروجرد و شهر خرم آباد فعالیت دارند، اظهار داشت: کشتارگاه بروجرد کشتارگاه خوبی بوده که در رابطه با تامین آب آن با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه در صورت تامین آب در کشتارگاه بروجرد می توان بخش پیش سرد آن را فعال کرد، عنوان کرد: پیش سرد کشتارگاه بروجرد بسیار مجهز است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: طرح پایش آنفولانزا را از ۲۶ شهریور سال جاری به مدت ۴۲ روز در استان لرستان آغاز کرده ایم.

توکلی همچنین عنوان کرد:  ۱۱گروه ثابت، ۲۰ گروه سیار، ۱۵ دکتر دامپزشک، ۲۹ بازرس بهداشت گوشت و ۱۵ ناظر شرعی در رابطه با فعالیت کشتارهای دام در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی فعال شده اند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: