نماینده مردم دلفان و سلسله مطرح کرد:

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس گفت: این شهرستان ‌از سردسیرترین نقاط ‌لرستان است که درخواست داریم تعرفه گاز ‌در پنج ماه از سال با تعرفه مناطق سردسیر محاسبه شود.

کد خبر: ۸۶۰۷
تاریخ انتشار: جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳

به گزارش دلفان امروز؛ علی رستمیان نماینده مردم دلفان و سلسله در مجلس شورای اسلامی، عصر پنجشنبه در همایش شوراها و دهیاران استان که با حضور وزیر کشور در سالن اجتماعات اداره ارشاد دلفان برگزار شد اظهار داشت:در بحث اشتغال و سرمایه‌گذاری بیشترین بیکاری را جوانان تحصیل‌کرده شهرستان دلفان دارند که خیل عظیمی از بیکاران این شهرستان را فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها  تشکیل می‌دهند.

وزیر کشور در دلفان

 

وی افزود: در بحث تجهیزات در شهرستان دلفان زیرساخت نداریم و زیرساخت برای ایجاد اشتغال در دو بخش تجهیز زیرساخت‌ها و یافتن سرمایه‌گذار تلاش می‌شود که معضل بسیار بزرگی برای استان لرستان است.

نماینده مردم شهرستان سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بحث خطوط ارتباطی جاده‌های روستایی شامل 114 روستای مالرو جاده کم کیفیت و بی‌کیفیت داریم.

وی بیان کرد: در بحث جاده‌های شهری نیز وضعیت مناسبی نداریم، جاده دلفان به نهاوند بسیار حادثه‌خیز است، جاده دلفان به کرمانشاه باید چهار بانده شود که مدیریت ارشد استان این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

رستمیان بابیان اینکه در زمینهٔ راه‌آهن نیز اگر به راه‌آهن کرمانشاه وصل شویم می‌تواند یکی از راه‌های توسعه شهرستان بود و در تجهیز زیرساخت‌ها کمک منحصربه‌فردی باشد تصریح کرد: اگر95 کیلومتر راه‌آهن این شهرستان به استان کرمانشاه وصل شود در توسعه دلفان مؤثر است.

وی در راستای گاز و انرژی در این شهرستان خاطرنشان کرد: تا سال گذشته 25 درصد از روستاهای دلفان گازرسانی شد که الان میانگین شهرستان به سطح استان نزدیک شده ولی یک متر از گازرسانی که بنا بود امسال 74 روستا عملیاتی شود انجام‌نشده و سقف شهرستان همان 25 درصد است یعنی 40 درصد تا میانگین استانی بدون احتساب 74 روستا عقب هستیم.

نماینده مردم شهرستان سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات گازرسانی به روستاهای این شهرستان گفت: شهرستان دلفان از سردسیرترین نقاط استان لرستان است که متأسفانه تعرفه‌های مصرف ما بسیار زیاد است و جزء مناطق سردسیر نیست که درخواست داریم تعرفه گاز این شهرستان در پنج ماه از سال با تعرفه مناطق سردسیر محاسبه شود.

وی بابیان اینکه متأسفانه چند ماه از حقوق پرسنل شهرداری پرداخت‌نشده و ماشین‌آلات شهرداری بسیار مستهلک است اظهار داشت: در بحث مسکن روستایی اگر زمین‌لرزه یک ریشتری در برخی مناطق روستایی این شهرستان رخ دهد یک فاجعه انسانی خواهیم داشت.

رستمیان با اشاره به اینکه در دولت مصوبه‌ای لحاظ شودکه مناطق جنگلی با اولویت بیشتری گازرسانی شود افزود: شهرستان دلفان از وجود منابع طبیعی بکر و جنگل‌های زاگرس که عمدتاً بلوط و درختان مثمر است برخوردار بوده که اگر در گازرسانی به مناطق جنگل خیز اولویت داده شود بر حفظ جنگل‌ها و حفاظت از جنگل‌ها کمک زیادی می‌شود چراکه روستائیان از چوب و درخت بلوط برای گرما و به‌جای سوخت استفاده می‌کنند که خسران  بزرگی برای آسیب رساندن به جنگل‌ها است.

وی عنوان کرد: روغن حیوانی  این شهرستان را به‌عنوان روغن کرمانشاهی بسته‌بندی و صادر می‌کنند، در بحث حبوبات نیز دلفان مرکز حبوبات کشور  است ولی کوچک‌تری کارخانه بسته‌بندی و تبدیلی در این شهرستان وجود ندارد که هزینه‌هایی که بر مردم تحمیل می‌شود درآمد نیز داشته باشند.

نماینده مردم شهرستان سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در بحث آب شهرستان دلفان از مزیت بسیار خوبی برخوردار است بیان کرد: وجود مناظر طبیعی دلفان ظرفیت بزرگی برای گردشگری و اکوتورسیم است و می‌توان با سرمایه‌گذاری در این شهرستان خیلی از مشکلات را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: شهرستان دلفان در بحث معادن غنی است که 200 میلیون برای مطالعه معادن این شهرستان کفاف نمی‌دهد که اگر اعتبار خوبی برای مطالعه منابع  باشد یکی از نقاطی است که شهرستان را از بحران بیکاری نجات می‌دهد.

رستمیان خاطرنشان کرد: اعتبار ویژه، بلاعوض و کم‌بهره از محل توازن منطقه‌ای برای تجهیز زیرساخت‌های استان لحاظ شود، تسریع و تخصیص در اعتبار راه‌های روستایی مالرو که سالانه شاهد تلفات انسانی در این راستا هستیم لحاظ شود چراکه اعتباراتی که تخصص‌یافته کافی نیست.

وی بابیان اینکه ارتقاء ناحیه صنعتی شهرستان دلفان به شهرک صنعتی یکی از ضروریات صنعت دلفان است گفت: تسریع در چهار بانده شدن دلفان به کرمانشاه به‌عنوان کریدور شمال به جنوب، تخصیص اعتبار ویژه  جهت مسکن  روستایی برای جلوگیری از حوادث، تخصیص اعتبار ارزان جهت اشغال صنعتی، کشاورزی و دام‌پروری، تأمین و تخصیص اعتبار جهت تولیدی پوشاک شهرستان دلفان از دیگر مطالبات این شهرستان است.

نماینده مردم شهرستان سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بامطالعه‌ای که وزارت کار داشتند شهرستان دلفان می‌تواند قطب پوشاک باشد و الان ده‌ها کارگاه پوشاک کوچک راه‌اندازی شده و 900 نفر در حال آموزش برای ایجاد اشتغال هستند که برای بازاریابی آن نیز برنامه‌ریزی‌شده است.

وی افزود: راه‌اندازی و ایجاد کارخانه سرم‌سازی یکی از اولویت‌های شهرستان باشد، تخصیص اعتبار و وام ارزان‌قیمت برای راه‌اندازی کارخانه یخچال سازی و اجاق‌گاز نیز انجام شود.

رستمیان عنوان کرد: راه‌اندازی کارخانه بسته‌بندی حبوبات و عسل نیازمند تأمین اعتبار ارزان‌قیمت است، دهستان‌های میربگ و اتیوند به‌عنوان بخش که در تقسیمات کشوری استاندار مقدمات آن را فراهم کرده است ارتقا داده شود.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: