دلفان امروز گزارش می دهد؛

طبق آمار جامعی که در دایره‌المعارف شهدای ترور کشور گردآوری شده، جمهوری اسلامی ایران بیش از 17000 نفر از شهروندان و مقامات سیاسی خود را در مواجهه با گروه‌های تروریستی از دست داده است.

کد خبر: ۸۶۶۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۵۷

به گزارش دلفان امروز؛ تاريخ همواره آكنده از اقدامات تروريستي بوده است كه جان عده‌اي بي‌شمار از انسان‌ها را گرفته و افرادي را از حقوق و آزادي‌هاي اساسي خود محروم ساخته است.

در حال حاضر و طبق آمار جامعی که در دایره‌المعارف شهدای ترور کشور گردآوری شده، جمهوری اسلامی ایران بیش از 17000 نفر از شهروندان و مقامات سیاسی خود را در مواجهه با گروه‌های تروریستی از دست داده است که در این میان بیش از 12000 نفر توسط سازمانی موسوم به مجاهدین خلق(منافقین) شهید شده و مابقي نیز توسط ديگر گروه‌ها از جمله فرقان، کوموله، دموکرات، حزب توده، اشرار، پژاک، جندا...(عبدالمالک ریگی)، خلق عرب، خلق بلوچ و تندر به شهادت رسیده‌اند.

در این مطلب سعی شده است تا بصورت مختصر به  زندگی نامه 3 تن از شهدای ترور دلفانی اشاره شود.

شهید خسرو کاظمی

شهید خسروکاظمی در هفتم شهریور 1334در روستای گلباغی به دنیا آمد.

تحصیلات ابتدایی را در همان روستا سپری کرد و جهت ادامه تحصیلات در مقطع  متوسطه راهی خرم آباد شد.

شهید خسرو کاظمی

پس از اخذ مدرک دیپلم، در دانشکده علوم قضایی پذیرفته شد و همزمان با اوج گیری انقلاب به فعالیت های ضد رژیم پهلوی با دیگر دانشجویان خط امام هم صدا شد و  در جریان حمله ساواک به فیضیه مورد تعقیب ماموران قرار گرفت.

در زمان خدمت سربازی به فعالیت های انقلابی خود ادامه داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقام دادستان شهرستان نهاوند مشغول به خدمت شدند.

شهیدکاظمی که در دادگستری شهرستان نهاوند به عنوان دادستان اقدامات انقلابی بسیار موثری را انجام داده بود. همواره مورد کینه‌ی منافقین کوردل قرارداشت تا اینکه در 14  آذرماه 62 در دفترکارش به همراه دو نفر از همکارانش بدست یک تروریست کوردل مورد اصابت مستقیم گلوله قرارگرفت و به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

پیکر پاک این شهید در گلزار شهدای نورآباد به خاک سپرده شد.  

جواد كاظمي گلباغي برادر شهيد گلباغي اظهار داشت: برادرم خسرو پس از گذراندن دوران تحصيلي در استان لرستان در دانشگاه قضايي قم پذيرفته شد و در سال 57 همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي موفق به دريافت مدرك كارشناسي شد.

وي در ادامه افزود: او پس از فارغ‌التحصيل شدن از دانشگاه با گذراندن دوره‌اي شش ماهه نزد اساتيدي همچون «آيت‌الله بهشتي» و «آيت‌الله اردبيلي» به عنوان دادستان شهر نهاوند در استان همدان مشغول به كار شد.

اين برادر شهيد با اشاره به نحوه شهادت برادرش گفت: 14 آذر 62 مصادف با 28 صفر و شهادت امام رضا (ع)، برادرم مهياي خروج از منزل براي رفتن به محل كارش بود كه ساعت 8 صبح با وجود داشتن محافظ توسط فردي تروريست كه بعدها سازمان منافقين (مجاهدين خلق) مسئوليت آن را به عهده گرفت، به شهادت رسيد.

وي يادآور شد: شخص تروريست پس از به شهادت رساندن برادرم و همكارانش رضا جعفريان، داديار و اصغر سيف، منشي دادگاه نهاوند به داخل كوچه‌اي فرار مي‌كند و در منزلي سنگر مي‌گيرد كه پس از محاصره شدنش با انفجار نارنجك خودش را به هلاكت مي‌رساند.

كاظمي با اشاره به چگونگي آگاهي از شهادت برادرش گفت: در آن زمان، بنده دانشجوي سال اول دانشگاه تهران بودم كه خبر شهادت برادرم را در روزنامه‌ها و جرايد ديدم؛ يادم هست كه روزنامه‌ «مجاهد» با عنوان اينكه (يكي ديگر از ياران رژيم خميني كشته شد) به انعكاس خبر شهادت برادرم و همكارانش پرداخته بود و همچنين رسانه‌هاي صوتي و تصويري بيگانگان اين اقدام را كه سازمان منافقين يا همان مجاهدين خلق به عهده گرفته است را انعكاس گسترده‌اي دادند.

كاظمي با اشاره به اينكه برادرش در زمان شهادت تنها 28 بهار از عمرش گذشته بود، تصريح كرد: برادرم با داشتن فرزندي يك ساله در حالي به شهادت رسيد كه 28 سال بيشتر عمر نداشت؛ فرزند برادرم با كسب رتبه چهار كنكور سراسري در جمع نخبگان جوان كشور است.

وي درباره خصوصيت اخلاقي و شخصيتي شهيد خسرو كاظمي گلباغي گفت: او كه عشق و ارادت خاصي به انقلاب اسلامي و امام خميني (ره) داشت، بارها به ديدار امام (ره) رفت و موفق شد در سنگر علم و دانش به كشور خدمت كند؛ خسرو در طول دوران تحصيلي خود چند بار تحت تعقيب ساواك قرار گرفت و دراين باره تعدادي از دوستانش دستگير شدند.

كاظمي با بيان اينكه شهيد خسرو كاظمي الگوي واقعي براي ديگر قضات است، تصريح كرد:‌ او با نظمي كه داشت به خوبي به پرونده‌ها رسيدگي مي‌كرد و حتي برنامه‌اش را به گونه‌اي هماهنگ مي‌‌كرد تا با زنداني‌ها غذا بخورد.

اين برادر شهيد درباره اقدامات صورت گرفته حقوقي براي شهداي ترور اظهار داشت: به نظر بنده بايد يك سازمان مردم نهاد و حقوقي بين‌المللي دراين باره شكل يگيرد تا بهتر بتوانيم از افرادي كه توسط تروريست‌ها به شهادت رسيده‌اند، حمايت كنيم و در اين پرونده‌ها متضرر شدن خانواده شهداي ترور را براي مجامع بين‌المللي مطرح سازيم و با همان اسنادي كه خود سازمان مجاهدين منتشر كرده‌، حقوق قربانيان ترور را پيگيري كنيم.

كاظمي خاطر نشان كرد: سازمان منافقين (مجاهدين خلق) با قرارگرفتن در ليست تروريست‌ها دچار «مرگ سياسي» شده‌اند و ما بايد در اين راه تلاش كنيم تا جنايت‌هاي اين گروه در به شهادت رساندن شهروندان ايراني را به جامعه بين‌المللي معرفي كنيم.

شهید منوچهر حیدری 

این شهیدخونین بدن در سال ۱۳۵۷در روستای حسن آباد بخش خاوه شهرستان دلفان به دنیا آمد.

شهید منوچهر خزائی

وی در زمستان سال 84 هنگامی که برای کسب روزی حلال در شهرستان زاهدان بنایی می کرد و در روزهای منتهی به نوروز 85 یعنی در تاریخ 25 اسفند84 قصدعزیمت به شهرستان دلفان را می کند که در بین راه خاش-زاهدان به همراه تعداد زیادی در کمین گروه تکفیری جندالله که سرکردگی آنرا عبدالمالک الریگی خبیث برعهده داشت گرفتارمی شوند و به همراه بیست نفردیگر مظلومانه به شهادت رسیدند.

این حادثه ی خونین تروریستی بعدها به حادثه ی تاسوکی معروف شد.

کشتار تاسوکی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۴ (۱۶ مارس ۲۰۰۶) توسط گروه تروریستی جندالله نزدیک ساعت ۹ شب، در جاده زاهدان-زابل در فاصله نزدیک به ۱۰ کیلومتری پاسگاه تاسوکی انجام و سبب کشته و زخمی شدن ۲۸ تن شد.

دست‌کم ۷ نفر دیگر نیز در این حادثه گروگان گرفته‌شدند.اعضای جندالله با لباس مأموران انتظامی و نظامی در منطقه تاسوکی، ایستگاه ایست و بازرسی ایجاد کردند و با متوقف ساختن خودروهای مسئولان محلی و مردم عادی، سرنشینان آن‌ها را پیاده و شماری را در همان منطقه به صورت دست‌بسته، به گلوله بسته و شماری را نیز به گروگان گرفتند.

بیشتر قربانیان شهروندان عادی بوده‌اند که برای تعطیلات آخر هفته و عید در حال مسافرت بودند. در این حمله تعدادی نوجوانان دانش آموز ۱۳ و ۱۴ ساله نیز به قتل رسیدند.

شهید عباسعلی الیاسی

شهیدعباسعلی الیاسی فرزند شمس علی در خرداد۴۲ دردلفان به دنیاآمد.

به عنوان پاسدارخدمت می کردتاینکه در خرداد 71 در منطقه ی آلواتان توسط گروهک های ضدانقلاب ترو رو به شهادت رسید. 

شهید عباس الیاسی

محمد حسین بایرامی از جانبازان منطقه ی آلواتان می گوید: آلباتان بین سردشت و پیرانشهر واقع شده بود، قبل از هر عملیاتی ابتدا سعی می شد اطلاعات خوبی از منطقه به دست بیاید تا نیروها اشراف کامل به منطقه داشته باشند، مأموریت ما در همین راستا بود،در تاریخ 18/03/1371 برای شناسایی وارد عمل شدیم،چند روزی در جنگل های آلباتان به مأموریت خود ادامه دادیم.

از طرف نیروی انتظامی به ما اطلاع دادند؛فردا حزب کردستان جشن دارند،بهتر است در این ایام مأموریتی انجام ندهید،اما بی توجه به حرف آنها روز بعد با لباس فرم برای شناسایی به منطقه رفتیم.

چند ساعتی مشغول جمع آوری اطلاعات بودیم ناگهان در میان دره ای با کمین گروه دموکرات مواجه شدیم، 18 نفر پشت لندکروز قرار گرفته بودیم که ما را به رگبار بستند،حسابی غافلگیر شده بودیم، با اینکه اسلحه را به حالت ضامن در دست داشتم ولی بر اثر آتش سنگین دشمن و حرکت بچه ها،موقع پریدن از ماشین اسلحه از دستم افتاد،هنوز روی زمین ثابت نشده بودم که چند گلوله در هوا به پایم اصابت کرد،به این صورت که وقتی افتادم روی زمین زانویم که به پوست آویزان بود کنارم افتاده بود.

آتش دشمن خیلی سنگین بود،و ما وسط دره گرفتار شده بودیم، همه ی بچه ها یکی یکی شهید می شدن،و دشمن هر لحظه به ما نزدیک و نزدیک تر می شد،جاسوس خیلی دقیق موقعیت و نفرات ما را لو داده بود،به این صورت که آمار تک تک افراد را داشتند،بعد از اینکه سر شماری کردند تعداد مجروحین و شهدا را،متوجه شدن یکی از نیروها نیست،اینقدر دنبالش گشتن تا بالاخره بین نی زارها پیدایش کردند،دیگه به لحظات آخر نزدیک شده بودیم،از سمت راست شروع کردن به زدن تیر خلاص به بچه ها،نه یکی نه دوتا بلکه یک خشاب کامل خالی میکردند روی بدن و سر و صورت بچه ها،به گفتن ساده است ولی اگر بودید و این صحنه ها را می دیدید درک فضا و حس حال من را بهتر متوجه می شدید.

ساعت 9 صبح این اتفاق افتاد، همه ی جنازه ها نقش زمین شده بودند و تا ساعت 6 بعداظهر ما در منطقه بودیم.

نیروهای دشمن قبل از اینکه کامل منطقه را ترک کنند تمام اسلحه و خشاب و فشنگ ها را ریختند توی ماشین،باک بنزین را باز کردند و ماشین را آتش زدند، دود سیاه و غلیط تمام منطقه را فراگرفته بود و نفس کشیدن برایمان سخت شده بود.

.ساعت ها گذشت تا نیروهای خودی ما را پیدا کردند،تنها بازمانده های عملیات شناسایی علی سگوند، خان جان بابایی، هادی سروش و من بودیم، و اما دوستانم که در این عملیات به درجه ی والای شهادت رسیدند؛ سید عبدالعظیم نورالحسینی(فرمانده اطلاعات)- حجت پاپی- غلامحسین لشنی- داریوش احمدوند- عباسعلی الیاسی گلباغی- مراد مؤمنی- محمد حسینی فر- بهزاد فرهمندی-حجت الله عبدالله زاده- سید قاسم خرم آبادی- علی محمد دریکوند- وحید رضایی- بهروز کاکی(فرمانده طرح عملیات).روحشان شاد. 

فرازی ازوصیت نامه ی شهیدعباسعلی الیاسی:

اکنون که عاشورابازهم تکرارشده است پس براستی درودبرپدران و مادرانی که فرزندان خویش راتقدیم انقلاب کردند.

اگر خداوند توفیقی داد و شهیدشدم پیکرم را در کنار شهدای دلفان به خاک بسپارید که بسیار به راه آنها علاقه مند بودم از درگاه خداوند منان برای همه عاقبت بخیری آرزو مندم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 5
محسن
|
United States
|
۱۳۹۵/۱۱/۱۵
0
0
روحشان قرین رحمت باد شهید علی قاسم پور هم ک چند وقت پیش توسط اشرار در شهر خاش شهید شد و جز شهدای ترور شده شهرستان هستند،
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۸/۲۰
0
0
آفرین ایشان دردیدارباشاعران خیلی براین امرتاکیدکردند یکی ازشعراخطاب به رهبری گفت شمشیربرکش از نیام ببین سینه سپرهاچه بسیارندوایشان فرمودماخیلی وقت است آماده جنگیم اما چه کنیم که عرصه ی نبرد امروز درفضای مجازی است
جیم فاحا
|
Canada
|
۱۳۹۵/۰۸/۲۰
0
3
اجرکم مع الله نگذاریدیاداین شهدا درفضای مجازی فراموش شود. این را رهبری فرمود. خیلی جالب و کامل بودوعبرت آموز
|
United States
|
۱۳۹۵/۰۸/۲۰
0
3
شهادت عزت ابدی است(امام خمینی رحمت الله علیه)
حسینی)(منفرد)
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
8
الهم ارزقناتوفیق شهادته فی سبیلک آقااین حادثه تاسوکی خیلی دردناک بود بعداز ماجرای مسجدزاهدان و شهادت شهیدگلدوی اگراین ریگی حرامزاده گیرنمیفتاد خدامیدانست چه جنایت هایی رقم دهد ان شاالله مویدباشیدگزارش کاملی بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: