اختصاصی دلفان امروز/

بر اساس بند 23 متن برجام, 8 سال بعد از اجرای برجام, ایالت متحده آمریکا می بایست همه تحریم های مربوط در پیوست 2 را که تعلیق و متوقف نموده بود, لغو نماید. اما تمدید 10 ساله قانون ISA در سال 2016, تا سال 2026 ادامه خواهد داشت.

کد خبر: ۸۷۵۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۴

به گزارش دلفان امروز؛ با تصویب طرح تمدید قانون IS توسط مجلس سنای آمریکا در تاریخ پنج شنبه 11/9/1395 برابر با یکم دسامبر 2016 با حداکثر مطلق آراء ( 99 رای موافق, یک نفر دیگر حضور نداشت)، در واقع گام نهایی آمریکا برای نقض یکجانبه برجام برداشته شد. این طرح در نوامبر 2016 توسط مجلس نمایندگان نیز با 419 رای موافق و یک رای مخالف، به تصویب رسیده بود.

رئیس جمهور آمریکا بمدت 10 روز( پس از تصویب طرح در مجلس سنا) فرصت دارد تا آن را امضاء نماید. کاخ سفید قبلا از وتوی این طرح توسط اوباما خبر داده بود. اما وتوی احتمالی اوباما نیز نمی تواند جلوی قانون شدن آن را بگیرد. زیرا در صورت وتوی اوباما, چون طرح با اکثریت آرای مجلسین تصویب شده است, مجلسین می توانند با تصویب دوباره آن با 3/2 آراء, وتوی اوباما را بی اثر کنند.

در روز های گذشته نیز خبرهایی به نقل از منابعی در کاخ سفید منتشر شد که اوباما اعتقاد دارد این مصوبه ضدایرانی کنگره به منزله نقض برجام نیست و بنابراین تلاشی برای وتوی این مصوبه نخواهد کرد و این قانون را امضاء می کند.

رهبر معظم انقلاب ، رئیس جمهور و جمعی از مسئولین ارشد کشور  پیشتر تأکید کرده‌ بودند در صورتی که قانون تحریم‌های ایران اجرایی شود، «قطعاً» نقض برجام صورت گرفته است.

 

فعالان فرهنگی-سیاسی شهرستان دلفان

تعدادی از فعالان فرهنگی-سیاسی شهرستان دلفان در یادداشت های که بصورت اختصاصی در اختیار دلفان امروز قرار داده گرفته است،به این اقدام دولت آمریکا واکنش نشان داده و از نقص برجام سخن گفته اند..

با ما همراه باشید.. 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: