فعالان فرهنگی و سیاسی دلفان از نقض برجام می‌گویند(4)

در روز های گذشته  خبرهایی به نقل از منابعی در کاخ سفید منتشر شد که اوباما اعتقاد دارد این مصوبه ضدایرانی کنگره به منزله نقض برجام نیست و بنابراین تلاشی برای وتوی این مصوبه نخواهد کرد و این قانون را امضاء می کند.

کد خبر: ۸۷۷۳
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۹

گروه سیاسی دلفان امروز؛مجلس سنا تمدید قانون تحریم های 10 ساله ایران را با موافقت 100% خود تصویب کرد و با توجه با اینکه این قانون پیش از این در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود، قانونی با یکی از کم سابقه ترین اجماع درباره ایران از ساختمان کنگره به ساختمان کاخ سفید خواهد رفت و توافق هسته ای با ایران را به چالش خواهد کشید.

در روز های گذشته نیز خبرهایی به نقل از منابعی در کاخ سفید منتشر شد که اوباما اعتقاد دارد این مصوبه ضدایرانی کنگره به منزله نقض برجام نیست و بنابراین تلاشی برای وتوی این مصوبه نخواهد کرد و این قانون را امضاء می کند.

رهبر معظم انقلاب ، رئیس جمهور و جمعی از مسئولین ارشد کشور  پیشتر تأکید کرده‌ بودند در صورتی که قانون تحریم‌های ایران اجرایی شود، «قطعاً» نقض برجام صورت گرفته است.

یونس سبزی و محمد کاظم کرمی از فعالان فرهنگی-سیاسی شهرستان دلفان در یادداشت های که بصورت اختصاصی در اختیار دلفان امروز قرار گرفته است،به این اقدام دولت آمریکا واکنش نشان داده و از نقص برجام سخن گفته اند..

یونس سبزی

 یونس سبزی

تمدید تحریم ها خط بطلانی بود بر الگوی برجام

حاصل این نقض و ابرام همواره باید نصب العین اُمت اسلامی قرار گیرد.

چه خوب می شد که بعد از عهد شکنی اروپا در مذاکرات پاریس، آزموده را مجدد نمی آزمودند

تمدید تحریم ها، تایید اصالت انقلاب اسلامی ایران است

زمان آن رسیده که دولت مردان محترمی که برجام را به آفتاب تابان تشبیه می کردند، خود نیز در پرتو این آفتاب تابان، چهره ی شنیع دشمن را، واضح تر و عریان تر به نظاره بنشینند،


به نام خدا

موضوع تمدید تحریم ها دریچه ایست نو برای اندیشیدن و فربه کردن تجاربی که گاه هزینه هایی به سنگینی انحطاط یک تاریخ در پی دارند. در این خصوص سه نکته به ذهن نگارنده می رسد که گاه در هیاهوی بازی های سیاسی مغفول می ماند.

نکته ی اول؛ هویت ملت ها قبل از آنی که در اسناد کاغذی، مانند برجام تجلی یابد در عزم و اراده ی توده ی ملت ها ظهور می یابد. تمدید تحریم ها ثابت کرد که دشمن در این هماورد تاریخی به درستی حریفش را تشخیص داده است و از ورای دیپلماسی لبخند دندان های با غیظ و غضب به هم فشرده ی ملت غیور ایران را به خوبی دیده است و دستی را که به نشانه ی دوستی فشرده، صلابت آن دست خدا را که از آستین جبهه ی مومنان بیرون آمده از نظر نینداخته است، چرا که «ید الله مع الجماعه». زنده ترین سند این دشمن شناسی دشمن، تمدید تحریم هاست.

نکته ی دوم: انقلاب اسلامی به مثابه یک موجود زنده و پویا که در حال سست کردن بنیان نظم کنونی دنیاست وجودش از اساس ذنب لایغفریست که همواره مطامع استکبار را در خطر جدی قرار داده است.

بدیهی است که دنیای استکبار در مواجهه ی با این موجود مقتدر و مستقل به فراخور مقاطع زمانی سیاست های تهاجمی متنوعی را در پیش گرفته و خواهد گرفت. آخرین پروژه ی غرب که ذیل «دکترین مهار» تعریف می شود تاکتیک تحریم است. در مواجهه با این تاکتیک سلبی باید تاکتیکی سلبی اتخاذ نمود همان طور که در قرآن مجید - یعنی متقن ترین کتابی که شایستگی دارد به عنوان مبنای سیاست خارجی ما قرار گیرد- به رعایت این قاعده و اصل مبارزاتی یعنی «اصل سنخیت نوعی دفاع و تهاجم» تصریح شده است (فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ (بقره ۱۹۴) هر کس به شما تجاوز کرد، همانند آن بر او تعدی و تجاوز کنید. مفاد این قاعده در بیان امیر کلام،  مولا علی (ع) در حکمت ۳۱۴ نهج البلاغه به صراحت آمده است: رُدُّوا الْحَجَرَ مِنْ حَيْثُ جَاءَ فَإِنَّ الشَّرَّ لَا يَدْفَعُهُ إِلَّا الشَّرُّ . سنگ را از همان جايى كه دشمن پرت كرده، باز گردانيد، كه شر را جز شر پاسخى نيست.

 در مواجهه ی با تاکتیک سلبی تحریم، تاکتیک ثبوتی مذاکره،  آن هم در شرایط فشار، هر چند مبتنی بر سیاست بردـ برد باشد، یک پارادوکس و تناقض آشکار است و طرح این موضوع قطعا نوعی پا پس کشیدن و عقب نشینی است. کلید واژه ی خسته ها و از نفس افتاده ها در کلمات رهبری معظم در این برهه از زمان قابل تامل جدی است. البته هازمه ی نظام اسلامی به قدری گنجایش دارد که تجربه های این چنینی را، اگرچه دارای هزینه های بالایی هستند -به صورت مقطعی و موردی- به قیمت تقویت روشنگری و دشمن شناسی دولتمردان و توده ی مردم به دست آورد. و به نظر می رسد سرّ اصلی موافقت مشروط، محدود و موقتِ مقام معظم رهبری با مذاکرات در این نکته نهفته است.

تمدید تحریم ها خط بطلانی بود بر الگوی برجام که توام با دوضعف عمده بود یک ضعف ساختاری که ناشی ازتعجیل و شتاب زدگی دولت مردان در تدوین آن است که در نتیجه به تغافل از جزئیات می انجامد و یک ضعف محتوایی و متنی که ناشی از تفسیر پذیری و در نهایت مصادره به مطلوب است.

تمدید تحریم ها تاییدی بود بر تاکتیک سلبی مقاومت و ایستادگی که مبتنی بر بدبینی نسبت به آمریکا بود و بارها توسط مقام معظم رهبری مطرح شد.حاصل این نقض و ابرام همواره باید نصب العین اُمت اسلامی قرار گیرد.

البته پیشتر خود آقای روحانی ریاست محترم جمهور، در کتاب اندیشه های سیاسی اسلام؛ جلد دوم؛ ذیل عنوان «آیا می توان به غرب اعتماد کرد؟» با تکیه بر نگاه میانه ای که دارند-یعنی نه خوش بینانه و نه بدبینی بیش از حد!- در صفحات 699-700 می نویسند: «وقتی در مذاکرات پاریس به تفاهم رسیدیم، بعضی از سیاسیون در داخل به من گفتند که اروپایی ها به قولشان عمل نخواهند کرد و دروغ می گویند. من به آنها گفتم از نظر ما می ارزد یک بار اروپا را امتحان کنیم و با آنها وارد مذاکره ی جدی شویم، ما خیلی نباید عجله کنیم. در مسائل مهم ملی و بین المللی، چند ماه زمان زیادی نیست، می ارزد که یک بار دیگر آنها را امتحان کنیم»...

چه خوب می شد که بعد از عهد شکنی اروپا در مذاکرات پاریس، آزموده را مجدد نمی آزمودند چرا که: «من جرّب المجرّب حلّت به النّدامة» آزموده را آزمودن خطاست و به قول پیامبر اعظم(ص) مومن دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود (لايُلدَغُ المؤمن مِن جُحرٍ مَرّتين)

 نکته ی سوم: تمدید تحریم ها، تایید اصالت انقلاب اسلامی ایران است چرا که گذشت زمان نتوانسته است ملت ایران را از صراط مستقیم دشمنی با آمریکا منحرف کند، انحرافی که نهایتا به ارتجاع می انجامد. حال که عیار مان را دشمن خوب سنجیده، به قول آن ناخدای با خدای این کشتی؛ «ما مفتخریم به این دشمنی» و تمدید این دشمنی حتی لایکون فتنه...

اکنون زمان آن رسیده که دولت مردان محترمی که برجام را به آفتاب تابان تشبیه و مردم را به بازکردن چشم ها و دیدن نور آن دعوت می کردند، خود نیز در پرتو این آفتاب تابان، چهره ی شنیع دشمن را، واضح تر و عریان تر به نظاره بنشینند، چرا که آفتاب آمد دلیل آفتاب...

یونس سبزی کریم آبادی- طلبه درس خارج فقه سیاسی حوزه ی علمیه ی قم و دانشجوی دکتری رشته ی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران

 
محمد کاظم کرمی
 

تمدید تحریم های ایران موسوم به داماتو نقض صریح برجام است.

مسئولان ما در جهت عکس منافع ملی حرکت نمی کنند.

بر اساس برجام صرفا تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای باید لغو شوند.

نباید از دولت انتظار داشت همه تحریم ها را لغو کند.

نباید از بد عهدی طرف آمریکایی خوشحال شد

به نام خدا

همانطور که مسئولان امر ( رییس جمهور و وزیر خارجه ) بیان داشته اند، تمدید تحریم های ایران موسوم به داماتو نقض صریح برجام است از دیگر سو سخنگوی کاخ سفید هم ابراز داشته که در طرح جدید بخش های مربوط به هسته ای تعلیق خواهد شد که خود این حرف تایید کننده صحبت های مقامات ایرانی مبنی بر نقض برجام بر اساس این طرح است که شخص رییس جمهور موضع قاطعی در این زمینه گرفت و تاکید نمود که طبق مصوبه مجلس و چارچوب شورای عالی امنیت ملی در دفاع از حقوق کشور عمل خواهد شد.
 
بنده فکر نمی کنم مسئولان ما در جهت عکس منافع ملی حرکت کنند و این مواضع هم مبین این امر است، اما در این بین یک نکته را هم نباید فراموش نمود و آن اینکه آمریکا علاوه بر تحریم های مرتبط به مسئله هسته ای تحریم های دیگری را هم بر ضد ایران وضع کرده و اصل همین قانون داماتو قبل از مباحث هسته ای تحمیل شده است البته ما همین تحریم ها را هم ظالمانه و بی اساس می دانیم اما نباید فراموش کرد که بر اساس برجام صرفا تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای باید لغو شوند.
 
بنابراین ما ضمن ظالمانه خواندن کلیه تحریم ها باید از دولت در چارچوب برجام  و مسایل آن انتظار دفاع از آن قرارداد را در این مقطع زمانی داشت و نباید از دولت انتظار داشت همه تحریم ها را لغو کند ما یک معاهده ای به نام برجام داریم که بر اساس آن باید تمام تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای لغو شود اگر چه دولت وظیفه دارد برای لغو دیگر تحریم ها هم تلاش کرده و از حقوق کشور دفاع نماید اما در این مقطع و بر اساس برجام باید انتظار معقول داشت در این راستا هم بنده معتقدم نفس تصویب تحریم های مرتبط با هسته ای نقض برجام است و تعلیق آن در حوزه اجرا خیلی قابل اعتنا نیست.

و دولت باید از حقوق ملت دفاع نماید که یقینا چنین خواهد بود اما در این مقطع از هر گونه تصمیم و حتی اظهارنظر احساسی باید پرهیز کرد تا دولت در آرامش به وظیفه خود عمل کند از این مهمتر هرگز نباید طوری رفتار کرد که منافع ملی بیش از پیش تهدید گردد و یا چنان از بد عهدی طرف آمریکایی خوشحال شد که اسراییلی ها چنان هستند طوری که متاسفانه این روزها نمونه آن را مشاهده می کنیم و بعضا چنان از وضعیت پیش آمده ابراز خوشحالی می شود که انگار یا این دولت دولت ایران نیست یا اینها ایرانی نیستند به هر حال این حقیر معتقدم همه ما خصوصا دولت باید در راستای منافع ملی حرکت کرده وب رای احقاق حقوق این ملت بکوشیم.

محمد کاظم کرمی کارشناس ارشد تاریخانتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۹/۲۴
8
0
درود بر جناب یونس سبزی عزیز..انصافا مطلب پخته ای بود
دلفانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۰۹/۲۱
2
13
باسلام.چرادرمعرفی کرمی فقط به مدرک ایشان اکتفاکردید.جهت آشنایی باافکارنویسندگان بیشترایشون معرفی کنیدوبقیه هم

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: