گزارش؛

زمستان که می رسد یاد افرادی می افتیم که بنا بر هر دلیلی خیابان تنها پناهگاه آنها شده است ، بی خانمان هایی که شب های سرد زمستال را باید در خیابانها صبح کنند.

کد خبر: ۸۷۹۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۸

به گزارش دلفان امروز؛ حکایت شب های سرد و طولانی را باید از آنهایی شنید که حالا دیگر مدت هاست خیابان تنها پناه آنها شده تا شب های سرد آنها طولانی تر هم باشد.

از پس چهره ای که بیشتر از هر چیزی اعتیاد در آن هویداست چنین بر می آید که میانسال باشد بی خانمانی که بیگانه با سردی از جنس شب های زمستان نیست اما حالا به دلیل عفونت از ناحیه پا در یکی از درمانگاه های مرکز شهر بستری شده است.

نامی که خود را با آن معرفی می کند بیانگر هویت واقعی او نیست اما از خانواده اسم و رسم داری است و راضی نیست با این وضعیت خود را با نام واقعی اش معرفی کند.

http://shohadayeiran.com/files/fa/news/1393/11/5/48048_717.jpg

مدت هاست که به علت شدت مصرف در مواد مخدر از خانه رانده شده و در خرابه ها و پارک و خیابان ها روز و شب را سپری می کند.
هر چند روند پذیرش این افراد در مراکز درمانی با سختی صورت می گیرد ولی با همکاری مراکز کاهش آسیب بهزیستی و گشت های اورژانس اجتماعی این افراد مورد حمایت و رسیدگی قرار می گیرند.

به گفته کارشناسان مسایل اجتماعی در کنار پویش های مردمی و کمک های خیرخواهانه در کمک به افراد بی خانمان و اقدامات دستگاه های دولتی به عنوان راهکارهای کوتاه مدت ، استفاده از دیدگاه های جامعه شناسان به عنوان راهکاری بلندمدت در برخورد با این مساله اجتماعی می تواند راهگشا باشد.

هر چند خدمات ارایه شده از طریق پویش های مردمی و دولتی که بصورت موقت به فکر این افراد هستند قابل چشم پوشی نبوده و اقدامی قابل تحسین است اما اندیشیدن و پیدا کردن راهکاری بلندمدت ، اقدامی بادوام تر در برخورد با این پدیده اجتماعی است.

**سه مرکز آماده پذیرش افراد بی خانمان در لرستان

مدیرکل بهزیستی لرستان در این باره می گوید:هم اکنون سه مرکز برای پذیرش و اسکان افراد بی سرپناه و کارتن خواب در این استان در نظر گرفته شده که 2 مرکز در خرم آباد و یک مرکز نیز در بروجرد قرار دارد.


اسداله حیدری افزود: افراد بی سرپناه و کارتن خواب در این استان می توانند به مراکز تحت نظارت بهزیستی شهرستانهای خرم آباد و بروجرد و یا اورژانس اجتماعی سایر شهرستانهای استان مراجعه کنند تا نسبت به پذیرش و اسکان آنها اقدام شود.

به گفته وی در صورت مشاهده افراد بی سرپناه و کارتن خواب ، می توان با اورژانس اجتماعی بهزیستی لرستان به شماره تلفن 123 تماس گرفت تا نسبت به هماهنگی پذیرش و اسکان آنها اقدام کنند.


معاون پیشگیری و مسئول مرکز توسعه ، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی لرستان نیز می گوید: در حال حاضر با همکاری اورژانس اجتماعی بهزیستی محل تجمع و زندگی افراد بی سرپناه که بیشتر معتادین متجاهر هستند شناسایی شده و این افراد برای اسکان در سرپناه های شبانه تحت نظر بهزیستی هدایت می شوند.


ابستام داشی در گفت و گو با ایرنا افزود: افراد بی سرپناه در فصل زمستان و در اوقات سرد از ساعت 2 بعدازظهر می توانند با مراجعه به این سرپناها پذیرش شوند و یک وعده غذای گرم شام و صبحانه را دریافت کنند.

http://digiato.com/wp-content/uploads/2015/10/getty_169726611_9706479704500160_68496.jpg


وی اضافه کرد:در مراکز روزانه علاوه بر غذای گرمی که این افراد در اختیار می گیرند از نظر برخی رفتارهای پر خطر و استفاده از وسایل تزریق مشترک نیز مشاوره می شوند.


داشی اضافه کرد: در کنار مراکز روزانه، مراکز شبانه یا همان سرپناه ها هستند که محل مناسبی برای سپری کردن ساعات سرد شبانه است.
معاون پیشگیری بهزیستی لرستان یادآور شد: تیم اورژانس اجتماعی بهزیستی در قالب هفت گروه در ایام سرد سال به صورت گشت های شبانه ، مخروبه ها و پاتوق های این افراد را گشت زنی می کنند و افرادی که جایی برای خواب ندارند را به سرپناه های در نظر گرفته راهنمایی می کنند.

** شناسایی یکهزار و 366 بی خانمان در لرستان


کارشناس مسئول مرکز کاهش آسیب بهزیستی لرستان نیز گفت: سال گذشته یکهزار و 366 فرد بی سرپناه و کارتن خواب در این ساتان شناسایی شد که از این تعداد 196 نفر زن و مابقی مرد بودند.

محبوبه امین در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون نیز 476 نفر کارتن خواب شامل 96 زن و 380 مرد در استان شناسایی شده که در قالب مراکز شبانه تحت نظر بهزیستی پذیرش می شوند.

به گفته وی بیشتر این افراد، دچار بیماری های عفونی هستند که نیاز به بستری در بیمارستان دارند ولی با توجه به اینکه این افراد شناسنامه ندارند و یا با عناوین جعلی خود را معرفی می کنند فرایند درمانی آنها با مشکل مواجه است.

کارشناس مسئول مرکز کاهش آسیب و ایدز بهزیستی لرستان یادآور شد: مراکز درمانی این افراد را به سختی پذیرش می کنند در حالی که با مشکل حاد عفونی مواجه هستند اما با همکاری افرادی که بصورت داوطلبانه قبول می کنند هزینه درمان این افراد انجام می شود.

به گفته وی سیاست کاهش آسیب ها در خصوص این افراد به گونه ای است که ابتدا فرد کارتن خواب از کنار خیابان جمع آوری می شود و در مرحله بعدی وارد گروه درمانی شده تا با تکمیل چرخه درمان به اجتماع بازگردانده شود.

**شهرداری و پناه دادن متکدیان بی خانمان

علی محمدخانی معاون خدمات شهری ، شهرداری خرم آباد در پاسخ به اینکه شهرداری در خصوص افراد بی خانمان چه اقداماتی انجام می دهد ، گفت: شهرداری در شناسایی افراد بی سرپناه با اداره کل بهزیستی استان همکاری دارد.

وی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مسئولیت قانونی شهرداری در خصوص ساماندهی متکدیان گفت: تعدادی از متکدیان که به طور مدارم به این کار اقدام می کنند افراد بی سرپناهی هستند که شب ها هم جایی برای استراحت ندارند که چنین افرادی توسط شهرداری شناسایی و در مرکز نگهداری از متکدیان باید ساماندهی شوند.

**سرپناه ها درمان موقت بی خانمانی


علاوه بر پیشنهاداتی مبنی بر پناه دادن به افراد بی خانمان که بویژه در اوقات سرد سال بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ، پژوهشگران مسائل اجتماعی نگاه ریشه ای تر و عمقی تری به این مساله اجتماعی دارند و به تبع همان نگاه، راهکارهای موثر تر و بلندمدتی برای برون رفت از این معضل اجتماعی دارند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/11/18/IMG12524372.jpg


رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان در این باره می گوید: کارتن خوابی نهایت و اوج فقر را نشان می دهد که باید این افراد مرحله به مرحله با در پیش گرفتن راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت مورد توجه قرار گیرند.


مجتبی ترکارانی افزود: پناه دادن و در اختیار گذاشتن وعده ای غذا و تهیه لباس برای این افراد اولین مرحله مواجهه با این مساله اجتماعی است که ضمن اینکه قابل تحسین است اما نباید از مراحل بعدی غافل شد.


به گفته وی ،شناسایی این افراد و بررسی علت و یا مجموعه علت هایی که به کارتن خوابی افراد منجر شده و رفع این معضل اجتماعی ابتدا باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد تا بتوان سپس این افراد را توانمند کرد.
رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان گفت: استفاده از مددکاری اجتماعی و مشاوره های روانشناسی و تحلیل آماری افراد کارتن خواب به صورت اینکه جنسیت و یا سن این افراد چیست می تواند به یافتن راهکار های موثر تر و کاربردی تر به این افراد بی سرپناه کمک کننده باشد.

**ضرورت بازتوانی بی خانمان ها


سیمین کاظمی، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل اجتماعی نیز در این خصوص گفت: در برخورد با مساله بی خانمانی دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد اینکه بی خانمانی یک مساله فردی نیست و به وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه مربوط است و دیگر اینکه شخص بی خانمان یک انسان با تمام حقوق انسانی است.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: ایجاد گرمخانه و پناهگاه برای بی خانمان ها راه حلی است که آنها را مرگ حتمی نجات می دهد و درمان موقت این مساله است اما راه حل معضل ، بی خانمانی نیست بلکه شخص بی خانمان باید بعد از انتقال به گرمخانه و پناهگاه بازتوانی شود و حمایت از او ادامه پیدا کند.
عضو انجمن جامعه شناسی ایران یادآور شد: بی خانمان ها علاوه بر اینکه سرپناه و غذا ندارند بیشتر آنها مشکل اعتیاد و بیماری های عفونی دارند که باید بعد از پناه دادن و غذا و درمان برای بازگرداندن آنها به جامعه و یافتن شغل متناسب با توانایی آنها تدابیری اندیشیده شود.

منیع:ایرنا

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: