گزارشی از چالش های بازار کار در لرستان؛

امروزه موضوع بهره‌وری نیروی کار به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های اساسی در نظام اقتصادی کشور بوده، به نحوی که بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که یکی از عوامل اصلی شرایط کنونی واحدهای تولیدی را باید پایین‌بودن بهره‌وری نیروی کار دانست.

کد خبر: ۸۸۳۷
تاریخ انتشار: سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳

به گزارش دلفان امروز؛ به هر حال مطابق نظر برخی از کارشناسان اجتماعی، فرهنگ کار در بسیاری از واحدهای تولیدی ضعیف بوده و در نتیجه در حوزه کارآمدی نیروی انسانی با مشکل مواجه هستیم

اگر نگاهی دقیق به آمارها بیندازیم خواهیم دید که اکنون ساعات مفید کار در بخش‌های مختلف در کشورمان و به تبع آن استان لرستان بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی دانست.

دلیل اصلی پایین بودن بهره‌وری نیروی کار و فرهنگ کار را باید در عوامل مختلفی جست‌وجو کرد، به عنوان نمونه در حوزه فرهنگی آنگونه که باید و شاید آموزش‌های لازم به افراد جویای کار و مخصوصا قشر جوان جامعه برای آشنایی به مباحث اشتغال و کارآفرینی داده نشده است.

چگونه مسئولان انتظار دارند که شاهد افزایش بهره‌وری در استان بود، بدون اینکه آموزش‌های لازم در حوزه کارآفرینی به افراد داده نشود؟

به هر حال باید دستگاه های متولی امر اشتغال با برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی فراگیری کارآفرینی در بخش های مختلف زمینه را برای کاهش معضل بیکاری مهیا کنند.

چرا که اکنون به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری استان و کاهش استخدام در دستگاه‌های دولتی باید به دنبال ایجاد مشاغل جدید و کارآفرینانه بود.

این موضوع نیز زمانی محقق خواهد شد که علاوه بر ارائه آموزش‌های مورد نیاز، تسهیلات و حمایت های مادی و معنوی ویژه ای از افراد جویای کار در نظر گرفته شود، در غیر اینصورت نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت شاهد جبران کاستی‌های چند 10 ساله بود.

 پایین بودن فرهنگ کار

یک کارشناس اقتصادی نیز در همین زمینه در گفت‌وگو با سفیر افلاک؛ بیان می‌کند: به هر حال باید پذیرفت فرهنگ کار در کشورمان پایین بوده و نیروی انسانی آنگونه که باید و شاید پویایی لازم را ندارد.

اصغر لطفی در ادامه بیان می‌کند: با این وجود به نظر می‌رسد نباید تمامی کم‌کاری های صورت گرفته را بر گردن نیروی انسانی بیاندازیم.

وی عنوان می‌کند: مطمئنا در صورتی که دستگاه‌های مختلف آموزشی و مهارتی شرایط را برای ارتقاء سطح مهارت و علم و عمل جوانان مهیا کرده، مطمئنا نیروی انسانی نیز خود را متناسب با شرایط وفق خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی اظهار می‌کند: به نظر می‌رسد در حوزه کارآفرینی و ارائه آموزش های لازم کوتاهی‌های زیادی شده و آنگونه که باید و شاید نتوانسته‌ایم از ظرفیت نیروی انسانی عظیم استان استفاده کنیم.

لطفی بیان می‌کند: بر اساس اطلاعات موجود لرستان جزء 5 استان جوان کشور بوده و به هین دلیل باید بتوان از ظرفیت نیروی انسانی موجود استفاده کرد، متاسفانه آموزش‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها نمی‌تواند کمک زیادی به ارتقاء سطح مهارتی و آموزشی افراد کند، دستگاه‌های متولی امر اشتغال باید وارد عمل شوند.

 

وی عنوان می‌کند: چرا باید در حوزه کارآفرینی نتوانیم از ظرفیت هایمان استفاده کنیم؟پویایی هر اقتصاد وابستگی شدیدی به کارآفرینی داشته و به نظر می‌رسد فضا برای جوانان در جهت انجام فعالیت های کارآفرینی مهیا نیست، چرا که هنوز هم بسیاری از جوانان حتی با لفظ کارآفرینی ناآشنا هستند.

 

کم کاری در حوزه آموزش

در همین زمینه کارآفرین نمونه لرستانی در گفت‌وگو با سفیر افلاک؛بیان می‌کند: واقعیت این است که اکنون در تعداد زیادی از واحدهای تولیدی نیروی انسانی با معضل پایین بودن سطح دانش فنی و علمی مواجه بوده و از داشتن مهارت‌های بالا محروم هستند.

حسین جهانگیر ادامه می‌دهد: به نظر می رسد یکی از مهم‌ترین دلایل بروز چنین مشکلی را باید ضعف در نظام آموزشی و عدم ارائه دانش فنی، علمی و مهارتی به دانش‌آموختگان مقاطع مختلف دانست، البته بسیاری از دانشجویان نیز تمام تلاش خود را برای اخذ مدرک قرار داده و آنگونه که باید و شاید در راستای تقویت توان خود گام بر نمی‌دارند.

وی عنوان می‌کند: اغلب افراد جویای کار با چنین مانع و مشکلی مواجه بوده که باید چاره‌ای اساسی برای ارتقاء سطح مهارتی آن‌ها اندیشیده شود.

این کارآفرین نمونه لرستانی در ادامه با اشاره به پایین بودن بهره وری نیروی انسانی در واحدهای تولیدی و نظام اداری، می‌گوید: متاسفانه بهره‌وری نیروی انسانی در بخش های مختلف پایین بوده و اغلب کارگران و کارمندان به دنبال ارتقاء سطح دانش و توانمندی‌های خود نیستند که همین موضوع به چالشی برای بخش تولید تبدیل شده است.

جهانگیر ادامه می‌دهد: نقش دستگاه‌های متولی در این زمینه ایجاد زیرساخت های مختلف همچون مرکز فنی و حرفه ای و تقویت آنها و همچنین ارائه آموزش های مهارتی به افراد جویای کار و همچنین نیروی انسانی واحدهای تولیدی است.

وی عنوان می کند: با تمامی موارد اشاره شده با در نظر گرفتن اهمیت ایجاد امکانات وتوجه ویژه به حوزه مهارتی، افراد جویای کار نیز باید به دنبال تقویت توانمندی‌های خود بوده و مهارت‌های علمی و عملی خود را افزایش دهند.

منبع:سفیر افلاک

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: