تدبیر دولت در بودجه96

لرستان با محرومیت ها و نرخ بیکاری بالایی که دارد همچنان نیازمند توجه ویژه دولت ها است ولی در اقدامی قابل تامل دولت تدبیر وامید پس از 4سال در لایحه تقدیمی بودجه96به مجلس اعتبارات شاخص های توسعه ای لرستان را حذف کرده که این باعث نگرانی مردم این استان شده است.

کد خبر: ۸۸۶۲
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۳

به گزارش دلفان امروز؛ اخیرا کیانپور نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس در گفتگو با رسانه ها از اقدام قابل تامل دولت در بودجه 96خبر داد و گفت: متاسفانه در طرح ارتقاء شاخص های توسعه ای استان در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس شورای اسلامی ردیف اعتباری نداشته و به عنوان استانی توسعه یافته در نظر گرفته شده است."

لرستان با تمام محرومیت هایی که در بخش های مختلف دارد دولت به جای کمک به این استان محروم در اقدامی قابل تامل آن را در بودجه96توسعه یافته قلمداد می کند.

این استان که هنوز نتوانسته عقب ماندگی های دوران جنگ که می بایست به عنوان مناطق جنگ زده همچون استان های درگیر جنگ بودجه های کلان می گرفت ولی حالا توسعه یافته قلمداد می شود.

توسعه یافتگی چهار ساله دولت تدبیر هنوز نتوانسته زخم های کهنه محرومیت ،درد و رنج مردمان وخصوصا جوانان این دیار را که ده ها سال با آن دست وپنجه نرم می کنند التیام دهد.

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس برای صحت این محرومیت در استان وشهرستان با انتقاد از وضعیت اشتغالزایی در حوزه انتخابیه خود پلدختر ومعمولان اظهار داشت:اشتغال در شهرستان پلدختر متاسفانه نزدیک به صفر است و پلدختر به عنوان شهرستانی توسعه نیافته نیازمند توجه ویژه از جانب دولت و همچنین بخش خصوصی است.

محرومیت لرستان

سید حمید رضا کاظمی بیان کرد:برای توسعه لرستان و پلدختر که دارای محرومیت های عمیقی هستند نیازمند به جذب سرمایه گذار ،تخصیص اعتبارات ویژه و فعال سازی ظرفیت های خوابیده برای اشتغال زایی و توسعه ای هستیم.

،امیر علی حیدر امیری کارشناس مسائل اقتصادی ،سیاسی و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه لرستان در هشت سال دفاع مقدس در سال های52تا67پشتیبان پنج استان کشور بود اضافه کرد:لرستان از استان های ایلام،خوزستان،کرمانشاه،کردستان وآذربایجان غربی در آن دوران پشتیبانی وحمایت می کرد.

 وی با بیان اینکه شهرستان پلدختر بیشترین بمباران را در آن زمان داشت و به  هویزه ثانی مشهور شد تاکید کرد:لرستان پس از خوزستان وکرمانشاه به عنوان سومین استان کشور مورد بیشترین حملات رژیم بعثی عراق قرار گرفت.

 

جنگ زده لرستان

امیری عنوان کرد:در آن زمان که دلار 7تومان بود لرستان استان به عنوان پشیبان جنگ ،زیرساخت های لازم برای استفاده از این فرصت طلایی را نداشت ،که ما بتوانیم از این دلار ارزان برای توسعه استفاده کنیم.

وی ادامه داد:جنگ تمام شد به امید اینکه لرستان به عنوان منطقه جنگی انتخاب می شود و از اعتبارات خاص مناطق جنگ زده استفاده می کند به آینده فکر می کردیم ولی در نهایت لرستان به عنوان مناطق جنگی انتخاب نشد و به تعبیر محلی "در این جا رانده واز آنجا مانده"شدیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه استان های دیگر پیشرفت کردند ولرستان محروم ماند ادامه داد:لرستان با داشتن حجم زیاد بیکارو کارخانه جاتی که متاسفانه بر اساس اصل144تعطیل شدند، فقیرترین استان  کشور شدیم.

این استاد دانشگاه گفت:متاسفانه بر اساس اصل144و خصوصی سازی ،لرستانی که در دوران دفاع مقدس از چرخ توسعه جا مانده بود،وضعیت بدتری پیدا کرد.

محرومیت لرستان

وی با بیان اینکه براساس این طرح لرستان از صنعت تهی شد  تصریح کرد: کارخانه جاتی از قبیل پارسیلون، چرم پوست، مجتمع کشت وصنعت که به تازگی توسط استاندار و جذب سرمایه گذار در حال فعال سازی است و  ماشین سازی لرستان تعطیل یا غیرفعال شدند.

لرستانی که هنوز نتوانسته عقب افتادگی های دوران جنگ و برنامه خصوصی سازی را جبران کند حالا با تدبیر چهار ساله دولت تدبیر که تا کنون اقدام قابل لمسی حتی برای وعده های خود در قبال مردم این استان انجام نداده و جوانان بیکار لرستانی همچنان مسافر تهران ودیگر استان ها برای پیدا کردن شغل هستند،لرستان توسعه یافته شد.

کشاورزی پلدختر

توسعه یافتگی که با گذشت این سال ها اتفاق نیفتاده حالا دولت تدبیر در برنامه بودجه96که به مجلس تقدیم کرده بر روی کاغذ به لرستان هدیه کرده است.

به نظر می رسد افتتاح چند سد و بخش های مختلف بیمارستان شهید رحیمی ،لرستان را برای دولت تدبیر و امید بهشت کرده زیرا تردد وزرا،معاونین رئیس جمهور ومسئولین به این استان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی بیشتر از سایر استان های کشور بوده ولی تاکنون مردم از این اقدامات چیزی لمس نکرده اند.

لرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی

 پس باید دید استان هایی که در زمان دولت اعتدال شاهد افتتاح کارخانه،پتروشیمی وسایر صنایع بزرگ بوده اند از مزایای شاخص توسعه در لایحه بودجه سال آینده استفاده می کنند یا نه؟

مجمع نمایندگان لرستان در خصوص دفاع از حقوق مردم استان محروم وکمتر توسعه یافته لرستان وارد گود شود و از تصویب این گونه قوانینی که به حقوق مردم این استان کمتر توجهی می شود جلوگیری کنند.

منبع خبر: بیان روز
 
انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: