یادداشت/ علی محمد نظری

درعملیات کربلای چهار در حالیکه تمام لشگرهای عملیاتی به دلیل لو رفتن عملیات دچار مشکل شدن این لشگر ۵۷ ابوالفضل(ع) و فرمانده سردار نوری بود که درآن شرایط سخت قلب دشمن را شکافت و  تمام اهداف مورد نطر را فتح کرد.

کد خبر: ۸۹۱۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۹

ه گزارش دلفان امروز؛روز گذشته مراسم تجلیل از بزرگ فرمانده استان لرستان، سردار حاج روح الله نوری درمرکز استان با حضور پرشکوه رزمندگان وحماسه سازان دوران دفاع مقدس وخانواده معظم شهدا و ایثارگران ومردم قدر شناس استان برگزار گردید.

سردار نوری سمبل ایثار، مقاومت و حماسه سازی مردم لرستان در دوران دفاع مقدس است، او که از بنیان گزاران لشگر همیشه پیروز ۵۷ ابولفضل(ع) است  با مدیریت ویژه خود پس از تاسیس تیپ، و ارتقای آن به لشگر ،نقش اساسی رزمندگان این خطه حماسه ساز را درتاریخ هشت ساله جنگ بخوبی ثبت نمود.

او با توجه به شناختی که از همت بلند و استقامت رزمندگان استان داشت و بر دلیری آنان واقف بود در شرایط حساس جنگ،  که پذیرش بعضی از عملیاتها برای دیگر فرماندهان  سپاه سخت بود با کمال فروتنی انها را میپذیرفت.

از همین رو وقتی که ارتش بعث عراق به قصد تصرف پیرانشهر و دست رسی به جاده بین المللی شمال جنوب کشور از حاج عمران اقدام به عملیات نمود، این لشگر ۵۷ ابولفضل(ع) وفرمانده دلاور ان سردارنوری بود که با تمام توان درمقابل چندین تیپ ولشگر کماندویی عراق به مقابله پرداخت وموفق شد جلو پیشروی آنان را بگیرد.


درعملیات کربلای چهار در حالیکه تمام لشگرهای عملیاتی به دلیل لو رفتن عملیات دچار مشکل شدن این لشگر ۵۷ ابوالفضل(ع) و فرمانده سردار نوری بود که دران شرایط سخت قلب دشمن را شکافت و  تمام اهداف مورد نطر را فتح نمود، و این دست اورد بزرگ باعث شد تا تلخی عملیات کربلای چهار با شروع عملیات کربلای پنج از همان معبری که لشگر   ۵۷ ابوالفضل(ع) گشوده بود کام ملت ایران و امام بزگوار امت را شیرین  و موجب شعف وشادی مردم ایران اسلامی وامام امت(ره)گردید.

همین دست آورد بزرگ فرزندان لرستان به فرماندهی حاج نوری بود که بعداز کربلای پنج دشمنان کشورما را درعرصه بین المللی مجبور نمود تا برای اولین باربه خواسته های این ملت بزرگ درقالب قطعنامه ۵۹۸  تن بدهند و آنرا تصویب نمایند ،تا دریک جنگ نابرابر ودرحالیکه ۷۵کشور از جمله قدرتهای بزرگ جهان دوشا دوش ارتش بعث عراق می جنگیدنند،  درپایان جنگ تحمیلی هشت ساله نتوانند یک وجب از خاک این کشور را تصرف نمایند.


حماسه سازی فرزندان لرستان تحت فرماندهی حاج نوری بود ،که درعملیات والفجرده وبیت المقدس چهار درمنطقه دربندی خان که کل دست آوردهای ان عملیات به دلیل عدم سقوط شاخ شمیران دچار مشکل شد، با قبول تصرف شاخها،واتخاذ یک تاکتیک بسیارپیچیده وریسک بزرگ  و عبور شبانه گردانها از دریاچه دربندخان که تحت نظر دشمن هم بود از پشت به دشمن حمله کرد و باتصرف ان ارتفاعات مهم موجب تثبیت عملیات والفجر ده  و آزادی پنج شهر عراق از جمله حلبچه شد.

ایشان فقط یک فرمانده جنگی نبود همه فرماندهان وبزرگان جنگ استان بخوبی میدانند که رابطه عاطفی بین او با ماها تا انجا بود که حتی هنگام تولد بچه هایمان درانتخاب اسم انان دخالت وبهترین ها راکه حتما از معصومین والقاب انها بود پیشنهاد میکرد، او در ذهن هوشمند خود زحمات همه فرماندهان راثبت وبه موقع از فداکاری انان تجلیل میکرد.

چند سال پیش درسیمای مرکز لرستان عرض کردم که باید درمحل یادمان شهدای شلمچه مجسمه ای از حاج نوری نصب گردد تا همه بدانند فاتح بزرگ شلمچه لشگر ۵۷ ابوالفضل(ع) به فرماندهی حاج روح الله نوری بوده است، که امیدوارم با پیگیرهای سپاه استان لرستان این کار تحقق یابد.

وکلام آخر اینکه حاج نوری با این همه اقتدار و روحیه خستگی ناپذیر که ناشی از تدین و ولایت پذیری او می باشد بعد ان همه سال هنوز هم درایجاد امنیت سراسری درکشور شبانه روز فعال وبعنوان یک سرباز، هوشمندانه از ارمانهای والای انقلاب اسلامی  تحت رهبری حضرت ایت الله خامنه ای( حفظ الله تعالی ) دفاع ودر خط مقدم این مبارزه قرار دارد.

زنده وپاینده باشی فرمانده عزیز / والسلام

علی محمد نظری


http://basijnews.ir/files/fa/news/1395/10/19/885369_426.jpg

http://basijnews.ir/files/fa/news/1395/10/19/885383_853.jpg

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 5
|
United States
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۴
0
1
با سپاس و گرامیداشت 24دی آغازقیام مختار جسارتا کو نظر بنده که ذیل همین خبرمطلبی عرض کردم
|
Canada
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۲
0
1
خداخیرت بده ان شاالله اسم این سردارجوان رامینوشتیدواینکه کجامدفون هستند
|
United States
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۲
0
1
خداحفظتان کندسردارکه مفاهیم عمیق جنگ را در فضای مجازی میکنید خیلی جالب بود بنده خیلی پیگیراین گونه اخبارهستم که حضرت علی علیه السلام فرمودند عبرت هاچه بسیارندوعبرت گیرندگان چه کم
|
United States
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۱
0
3
خداوندسردار وامثال سردار را مویدبدارددر همایش فرهنگ و زبان لکی روزجمعه برخی از رزمندگان نورابادی جنگ تحمیلی حضور داشتنددر مقطعی بنده بادیدن برخی ازآنهایی که پیرشده بودنداشکم درآمدبه خداقسم
|
United States
|
۱۳۹۵/۱۰/۲۱
1
6
سلام و خداقوت بنده مدتی پیش در فضای مجاز مشغول مطالعه ی وقایع دفاع مقدس بودم به صورت اتفاقی به زندگی نامه ی شهیدی برخوردم که از سرداران بسیاربزرگ جنگ بودندوولقب جوانترین سردارغرب کشور را درجبهه داشت بعدافهمیدم ایشان از طایفه ی شش نرم اولادقبادبوده اند ولی پیکرپاکشان درکرمانشاه به خاک سپرده شده است و اقوامشان درنورآباد هستند

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: