یک‌میلیون بازدید در سیزده‌بدر!

آمار بازدید از جاذبه‌های گردشگری لرستان در روز ۱۳ فروردین‌ماه از ۲.۵ میلیون نفر به ۳.۵ میلیون بازدید افزایش یافت، موضوعی که مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در مورد آن توضیح می‌دهد.

کد خبر: ۹۱۹۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۳

به گزارش دلفان امروز؛ استان لرستان باقابلیت‌های منحصربه‌فرد تاریخی، طبیعی و گردشگری یکی از پرجاذبه‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود که هرساله در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران از سراسر کشور است.

لرستانی‌ها در سرزمینی زندگی می‌کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه‌های رنگارنگی آذین بسته‌شده که باید قدردان تمام این نعمت‌های خدادادی باشیم و از آن‌ها برای توسعه اقتصادی استان نهایت استفاده را ببریم.

لرستان را می‌توان سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای سحرانگیز، دشت‌های بهشتی، دریاچه‌های منحصربه‌فرد، تالاب‌های بکر و جنگل‌های انبوه بلوط نامید، جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی را در خود جای‌داده است.

این در حالی است که وجود آثار تاریخی منحصربه‌فرد اعم از قلعه‌ها، خانه‌های تاریخی و غارهای باستانی، جاذبه‌های گردشگری مذهبی ازجمله امامزاده‌ها، جاذبه‌های طبیعی ازجمله آبشارهای منحصربه‌فرد، سراب‌های جوشان، دریاچه‌های بکر، تالاب‌های زیبا و دشت‌های سرسبز از لرستان دیاری خواستنی و پرجاذبه برای گردشگران ساخته است.

لرستان در حال حاضر به لحاظ تاریخی عناوینی چون پایتخت پل‌های تاریخی، پایتخت پارینه‌سنگی و دیار خانه تاریخی را با خود یدک می‌کشد و وجود غنی‌ترین موزه مردم‌شناسی در این استان هرساله علاقه‌مندان به فرهنگ غنی این استان را فرامی‌خواند.

لرستان در مسیر تبدیل به مقصد گردشگری

مسئولان استان هم به دنبال مطرح کردن لرستان به‌عنوان یک مقصد گردشگری در کشور هستند و برای محقق شدن این امر بسیاری از امکانات رفاهی و اقامتی در استان را با هزینه‌های کم و یا به‌صورت رایگان در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

در همین راستا ستاد خدمات اجرایی سفرهای نوروزی پیش از تعطیلات به ریاست استاندار لرستان، راهبری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان و عضویت دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شد.

اداره کل میراث فرهنگی لرستان در ایام نوروز، هرروز آمار مربوط به بازدید از جاذبه‌های تفریحی، تاریخی و طبیعی لرستان به‌ویژه قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد و همچنین آمار مربوط به اقامت گردشگران در استان را در سایت خود منتشر و به اطلاع عموم مردم می‌رساند؛ آماری که از ۶۶ هزار و ۳۷۴ بازدید گردشگران از جاذبه‌های لرستان در روز نخست تعطیلات نوروزی به ۳.۵ میلیون بازدید در روز سیزده به در ختم شد.

بر اساس اطلاعات سایت اداره کل میراث فرهنگی لرستان، در روز ۳۰ اسفندماه ۹۵ تعداد ۶۶ هزار و ۳۷۴بازدید، در روز یکم فروردین‌ماه تعداد ۹۴ هزار و ۵۴۵ بازدید، در روز دوم فروردین‌ماه ۱۲۲ هزار و ۴۴۷ بازدید، در روز سوم فروردین‌ماه ۸۵ هزار و ۱۳۲ بازدید، در روز چهارم فروردین‌ماه ۱۳۶ هزار و ۸۱۰ بازدید، در روز پنجم فروردین‌ماه ۱۴۰ هزار بازدید از جاذبه‌های گردشگری لرستان صورت گرفته و پس‌ازآن آماری از روز ششم فروردین‌ماه منتشر نشد و در روز هفتم آمار بازدیدها به ۱۹۰ هزار و ۲۷۹ رسید.

در روز هشتم فروردین‌ماه مجموع آمار بازدید از جاذبه‌های لرستان با جهش قابل‌توجهی به یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید و در روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین‌ماه به ترتیب به مرز ۲ میلیون و ۲.۵ میلیون بازدید افزایش یافت.

این در حالی است که در روز ۱۳ فروردین‌ماه آمار بازدید از جاذبه‌های گردشگری لرستان به ۳ میلیون و ۴۸۵ بازدید افزایش یافت. به‌بیان‌دیگر طی یک روز یک‌میلیون بازدید از جاذبه‌های لرستان صورت گرفت، معادل بیش از نیمی از جمعیت استان لرستان.

این در حالی است که آمار بازدید از جاذبه‌های گردشگری لرستان تا روز ۱۲ فروردین‌ماه با رشد ۴۱ درصدی روبه‌رو بوده و در روز ۱۳ فروردین‌ماه که به این آمار یک‌میلیون نفر اضافه‌شده است شاهد ۳۵ درصد رشد در میزان بازدید از اماکن تاریخی، تفریحی و طبیعی استان بوده‌ایم.

غلامرضا سلیمانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه با خبرنگار مهر گفت: بازدید ۲.۵ میلیون گردشگر مربوط به دو روز قبل بوده و در روزهای ۱۲ و ۱۳ به در شاهد بیشترین بازدید از اماکن مذهبی و گردشگری بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه درمجموع بیش از ۳ میلیون و ۴۹۰ هزار نفر از جاذبه‌های لرستان بازدید کرده‌اند، تصریح کرد: مجموع بازدیدهای صورت گرفته از قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد نیز ۱۳۰ هزار نفر بوده که این میزان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش‌یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان لرستان ادامه داد: بالغ‌بر ۵۲۰ هزار نفر نیز در مراکز اقامتی لرستان اقامت کرده‌اند که این میزان نیز نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سلیمانی با بیان اینکه «طبیعت‌گردی افراد در روز سیزده به در» هم جزو آمار بازدید از جاذبه‌ها محاسبه می‌شود، تصریح کرد: بازدیدهای داخلی و غیربومی از مجموعه آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی در این آمار دیده‌شده است.

به‌هرروی، نکته قابل‌توجه این است که آیا تفریح مردم لرستان در پارک‌ها و مراکز تفریحی در روز سیزده به در  باید در آمار بازدیدهای نوروزی گردشگران از جاذبه‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی لرستان در نظر گرفته شود؟

و اینکه آیا بالغ‌بر یک‌میلیون نفر از جمعیت لرستان در روز سیزده به در که شرایط جوی بارانی را در این روز شاهد بودیم، به تفریح رفته‌اند؟ و اگر این آمار در فهرست بازدیدها محاسبه می‌شود پس در طول تعطیلات عید آمار طبیعت‌گردی هرروزه مردم نیز در آمار بازدیدها دیده‌شده است؟

منبع:مهر

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: